Sako

Baner rejestracji hurtowników odzież męska
Zobrazit: seznam mřížka

SLOŽITÝ PROCES TVORBY U VÝROBCE PÁNSKÝCH SAK

Pánské sako je typem oblečení, které vyžaduje pečlivé provedení a solidní výrobu. Nosí se především jako vrchní oblečení, ve výšce očí, proto nemůže mít žádné nedostatky. Je to nejen vnitřní tkanina a podšívka, ale také často několik vrstev výplně mezi nimi, jejichž úkolem je nejen vyztužení, ale také zajištění vhodné termoizolace. Saka, které se v současné době šijí ve výrobních halách se už moc nepodobají těm, které se nosily v dobách naších dědečků a pradědečků, kdy převládalo tradiční krejčovství. Tehdy se do vnitřku vkládal materiál připomínající len, vytvořený na bází koňské žíně. Nyní se používá vliselín. Rozdíl je kolosální. Materiál připomínající len je prodyšný a sšitý s sakem, a ne lepený, což má znatelný vliv na kvalitu a délku používání produktu. Kvůli častého praní lepidlo ztrácí postupně své vlastnosti, a oblečení se může se doslova rozpadnout. V tradiční výrobě se využívá několik vrstev výplně, také v oblasti hrudi a ramen obdobně jako při výrobě pánských bund. Materiály, z kterých se vyrábí vnitřní tkanina, jsou různé. Počínaje lehkým lnem, který se osvědčil během parných dnů, a konče směsí polyesteru s bavlnou na období, kdy venku začíná převládat chladné počasí. Je dobré si všimnout, že neexistuje universální pánské sako. Ve skříni každého muže by se tedy měly nacházet jak pracovní a každodenní, tak i ty sváteční. Rozdíl spočívá ve střihu a stupni vyztužení saka.

TECHNOLOGIE POUŽÍVANÉ VÝROBCI PÁNSKÝCH SAK

Existují čtyři základní technologie zhotovování pánských sak, týkající se všití či vlepování výplně. Nejprestižnější a zároveň nejdražší jsou zhotoveny ve stylu full canvas. Znamená to, že materiál připomínající len se nachází pod celou vrchní části zevnější tkaniny. Tyto verze jsou ale bohužel šity jen na objednávku. Občas je možné natrefit na tohoto typu pánské sako na věšáku v obchodě, avšak většinou se jedná z těch dostupných o nejdražší. Proto je mnohem snazší a levnější objednat si ho individuálně u krejčího. Samozřejmě je třeba rozlišovat způsoby takového ušití – strojově nebo ručně. Druhá varianta umožňuje lepší přizpůsobení materiálu. Sako je díky tomu více pružnější. Říká se, že u dobrého provedení strojové stehy by měly tvořit pouze 20 procent všech stehů. Další technologii je half canvas. Výplň dosahuje do poloviny saka, pak končí, což vyvolává efekt "splývání" tkaniny víceméně od úrovně kapes. Tato metoda provedení se často používá u dražších značek a krejčovství, kde se šije na míru. Zbývající dvě jsou technologiemi používanými pouze a výhradně v masové výrobě a pro méně movité klienty. Jedná se o padded label a fused. Obě metody bazírují na lepených výplních, nikoliv všitých. U první z nich používá vliselín pouze při tvarování ramen. Druhá nepoužívá žádné výplně. Výjimkou je pouze výplň na prsou, která musí být vždy a všude.

VÝROBCI PÁNSKÝCH SAK V POLSKU

Bohužel v Polsku je velmi nesnadné pořídit si dobře zhotovené pánské sako ve vysoké kvalitě. Prakticky žáden producent pánských sak nenabízí produkty vyrobené v technologii full nebo half canvas. Dokonce na evropském trhu je velmi nesnadné něco takového sehnat. V Polsku je pouze jeden výrobce, který šije v technologii half canvas. Větší výběr je v Anglii nebo Itálii. Příčinou tohoto stavu je závratná cena pánských sak v tomto provedení. Průměrný muž v Polsku je ochoten na tento účel obětovat maximálně několik set zlotých, zatímco sako full nebo half canvas stojí víc jak tisíc zlotých. Skupina bohatších klientů a podnikatelů tvoří bohužel nepříliš početnou skupinou, navíc dokonce i oni rádi ušetří na kvalitě provedení saka či jiných části oblečení, jako košile či kalhoty. Nejedná se pochopitelně o pozitivní trend. Vhodně sladěné oblečení ve vysoké kvalitě tvoří vizitku muže. Materiál připomínající len všitý uvnitř zajišťuje nejen větší komfort během nošení, ale také poskytuje záruku, že výrobek poslouží mnoho let. Pro změnu obyčejné lepená saka se můžou zničit již po několika měsících nepříliš náročného používaní. Z tohoto důvodů bohužel nezbývá nic jiného, než se podívat do jiných evropských zemí. Na výrobce pánských sak natrefíme třeba v Holandsku. Závody s výrobními linkami s technologií tradičního krejčovství nabízejí kvalitní produkty, a co je zajímavé, ušité v Číně, avšak z velmi kvalitních italských materiálů. Není na škodu seznámit se s holandskou nabídkou, už kvůli příznivým cenám jejich výrobku. Standardní sako se dá pořídit za cenu kolem 300 euro.