Bunda REPABLO

Baner rejestracji hurtowników odzież męska
Zobrazit: seznam mřížka

VÝROBCI PÁNSKÝCH BUND PRO CHLADĚJŠÍ OBDOBÍ

Nejoblíbenější střihy pánských bund se odvozují od vyráběných v dobách dávno minulých tzv. parky. Údajně je používali Eskymáci a potom armáda. Umožňovaly udržení tepla při venkovní teplotě dosahující až -50 stupňů Celsia. I když se v současnosti výrobci pánských bund nechávají inspirovat tímto modelem, tak nejčastěji používaným názvem je péřová bunda. Není to sice zcela správně, nicméně tento název se už vžil. Místo nylonu a bavlny ohřívaného hrubou, vlněnou dekou, se začalo využívat novější řešení. Nyní je pánská bunda hrubší, avšak lehčí, než tomu bylo ještě před několika lety. Podstatně lépe izoluje také teplo. To vše je možné díky dvěma vrstvám materiálu, mezi kterými se nachází vložena výplň. I když název jakoby napovídal, že je zhotovena z peří, ve skutečnosti se to týká pouze těch nejdražších a nejlépe zhotovených. Nejčastěji používaným materiálem je polyester, který navzdory tomu, že je umělý, rozhodně poskytuje stejně kvalitní ochranu jako přírodní materiály. Rozdíl spočívá pouze v otázce prestiže, jelikož peří je považováno za ušlechtilý materiál. Z tohoto důvodu pánské péřové bundy nejen podle názvu, jsou znatelně dražší a vzácnější. A ne všichni výrobci pánských bund je mají ve svých nabídkách. Jsou však tím základním produktem, který může zaujmout movitého klienta. Je vhodné si také všímat kvality zhotovení náplně a typu provedené impregnace. Je to velmi důležité zvláště u přírodních materiálů, jelikož peří nasává vodu jak houba. Stává se tak těžkým, mokrým a nekomfortním během nošení, stejně jako pánský svetr.

ČÍM PLNÍ VÝROBCI PÁNSKÉ BUNDY?

V současné době se pánské bundy vyplňuji třemi druhy materiálů. Dva z nich jsou přírodní – jedná se o chmýří a peří. Oba pochází z hus a kačen. Chmýří jsou velmi malá a drobná peříčka, které se uloží v trojrozměrnou strukturu, což vytváří ideální izolační bariéru. Pro změnu peří má o něco horší vlastnosti, což je způsobeno jeho většími rozměry. Nejčastěji se používá směsi, tedy normálního peří s dodatkem chmýří, nejčastěji v poměru 90/10, kde chmýří tvoří 10 procent výplně. Jedná se o svým způsobem kompromis mezi kvalitou a cenou, pokud se jedná o přírodní výplň pánské bundy. Polsko, jako jeden z nejuznávanějších výrobců pánských bund a vývozců těchto surovin, je zároveň dobrým výrobcem hotových produktů. Třetím řešením jsou umělé výplně z polyesterů. I když termoizolační vlastnosti nejsou v tomto případě tak dobré jako v případě přírodních surovin, nižší cena a další přednosti tuto drobnou nevýhodu předčí. Syntetické materiály jsou odolné proti vlhkosti a plísním. Bundu je možno prát v pračce, v podstatě bez žádných nežádoucích následků. Produkt rychle uschne, a výplň zůstává nepoškozena. V případě peří a chmýří, bundy je nutno odevzdávat k ručnímu čištění. Podle nejnovější technologie výroby pánských bund, do přírodní výplně se přidávají stříbrná vlákna. Jejich úkolem je odrážení tělesného tepla člověka zpět do bundy a zabránění ochlazení.

VNĚJŠÍ MATERIÁL A MEMBRÁNY V PÁNSKÉ PÉŘOVÉ BUNDĚ

V pánských bundách není důležitá pouze výplň. Nelze také opomenout kvalitu provedení vnějšího materiálu. Musí totiž vytvářet bariéru proti vlhkosti a zabránit znečištění chmýří vevnitř. Bunda proto musí mít skvělou nepronikavost a prodyšnost. Výrobci pánských bund používají hlavně směsi polyesteru a bavlny v poměru 3:2. Dá se také používat i samá bavlna, avšak bunda je pak těžší a trochu nepohodlná. Nová technologie dává přednost v nanášení speciálních zátěrů na materiál, vyrobených například z teflonu. Velmi vkusné, ale bohužel nepraktické během špatného počasí jsou pánské bundy z vnitřními tkaninami z kašmíru nebo vlněného flanelu. Tyto materiály byly doposud určeny pouze a výlučně pro výrobu plášťů, jelikož k výrobě bund se příliš nehodí. Mužům, kteří jsou každý den vystaveni dešti, sněhu a prudkému větru lze nabídnout dodatečné zpevnění pomocí membrán. Nejznámějším výrobcem membrán je W. L. Gore & Associates, který poskytuje záruku na každé oblečení, ve kterém byl použít jejich produkt. Samozřejmě, většina zákazníků tyto modely pánských bund nikdy nevyužila. Je vhodné si ale uvědomit, že tohoto druhu produkty musí v sobě spojovat funkčnost s hezkým vzhledem, s tím, že se upřednostňuje to první. Nikdo si přece nekoupí zimní bundu jen proto, že hezky vypadá, pokud by zároveň nechránila před mrazem a sněhem.